Värska Külastuskeskus – Reegi maja

Pikk 29, Värska, Setomaa vald, 64001

Kindral Nikolai Reegi suveresidents on kahtlemata Põhjalaagri arhitektuuripärl. Juba hoone asukoht on eriline: Õrsava järve kõrgel kaldal, vaatega järvele ja lähiümbrusele. Maja valmis toretsevas juugendstiilis, mida iseloomustab vormiküllus ja ‑vabadus, rohke ornamentika, rõdud, trepid, aknad ja tornikesed.

Pärast sõda jäi maja omanikuta. Kohalik vallavalitsus ei kaotanud aga kunagi lootust see kaunis maja taastada. 2010. aastate lõpul oligi see aeg käes. Maja ei olnud võimalik remontida, aga õnneks olid olemas vanad joonised, projektid ja fotod, mille alusel hoone nullist uuesti üles ehitati. Tõsi, veidi suuremana kui originaal, ent sama uhke, toretseva ja pilkupüüdvana. 2020. aasta maikuus avatud majas tegutseb Värska külastuskeskus.

Keskuse ekspositsioonide kaudu saab teada, et Värskas on lisaks seto kultuurile palju muudki põnevat. Kõige olulisemad Värska arengu käivitajad viimase saja aasta jooksul on olnud 1920. aastatel siia rajatud Petseri Põhjalaager ning 1970. aastatel loodud kuurortpiirkond. Just neile kahele aspektile – Põhjalaagrile ja Vabadussõja sündmustele ning muda ja mineraalvee kasutamisele siinses kuurordis ‒ maja näitused keskenduvadki.

Külastuskeskusest saab laenutada jalgrattaid, paate ja vesijalgrattaid, talvel uiske.

Kontaktid

+372 5887 8676
Pikk 29, Värska, Setomaa vald, 64001
reegimaja@setomuuseum.ee
https://www.setomuuseum.ee/