Paul Haavaoksa sünnikoht

Paul Haavaoksa, Värska, Setomaa vald, 64001

 Värska kiriku ja vana surnuaia vaheline teelõik kulgeb mööda P. Haavoksa tänavat. Paul Haavaoks (1924‒1983) on tuntuim Setomaalt pärit luuletaja. Teda kutsuti suisa Peipsimaa laulikuks. Haavaoksa sünnikoht jääb siit pisut kaugemale, aga kel soovi, võib mööda Haavaoksa tänavat sinna jalutada (vt märge kaardil).

Haavaoks hakkas luuletama juba teismelise poisina, ent ajad olid rasked ja täiskohaga luuletamisele sai ta pühenduda alles 1955. aastast. Enne seda pidas ta hulganisti erinevaid ameteid. 1947. aastal liitus Haavaoks kommunistlike noortega, et minna ehitama Leevaku hüdroelektrijaama. Temast sai Järvesuu poiste brigaadi brigadir. Juhan Smuul kirjutas temast poeemis „Järvesuu poiste brigaad“ ning just Smuul andis noorele luuletajale kirjutamiseks kõvasti julgustust, nii et kohtumist Smuuliga võib pidada pöördeliseks momendiks noore poeedi elus.

Paul Haavaoks armastas rahvaloomingut ning pidas seto leelo hoidmist ja väärtustamist oluliseks palju varem, kui muu maailm seda teha taipas. Tema oli ka üks leelopäevade taaselustajaist. Haavaoksa luule, mis on paljuski loodusluule, on Värska kandi inimeste seas praeguseni armastatud.

Kontaktid
MTÜ Setomaa Turism
+372 5682 1268
Paul Haavaoksa, Värska, Setomaa vald, 64001
turism@setomaa.ee
http://www.visitsetomaa.ee