Värska vana surnuaed

Kalda 19, Värska, Setomaa vald, 64001

Värska vana kalmistu oli algselt ilmselt muinaskalmistu. Matusepaik asub Värska lahe kaldal oleva, juba 11.‒12. sajandist järjepidevalt samas paigas püsinud külasüdame vahetuse läheduses. Muinas- ja keskajal maeti inimesi asulate lähedale ning maastikuliselt sobis küla lähedal olev kõrgem liivaküngas kalmistuks hästi.

Pärast uue kiriku ehitamist 1907. aastal hakati matma uue kiriku ümber. Vana surnuaed jäeti maha ja see vajus unustusse.

Vana surnuaia kohal on kolm suurt kivi, millesse on raiutud õigeusu ristimärgid. Kaks neist on tõenäoliselt hauakivid. Kalmistul oli ka väike tsässon, kuid peale uue kiriku ehitamist polnud rahval enam põhjust sinna käia ning ajapikku hoone lagunes. Siiski käisid vanale kalmistule ristikäigud veel hiljemgi, kui tsässon oli juba lagunenud ja surnuaiale anm ammu ei maetud. 1950. aastatel keelati ristikäigud ära.

Vana surnuaia ja Värska lahe vahel asub vana kirmaseplats. Nüüd on seegi maha jäetud ja rohtu kasvanud. Praegu peetakse kirmaseid Värska aleviku keskel, vallamaja vastas oleval platsil.

Kontaktid
MTÜ Setomaa Turism
+372 5682 1268
Kalda 19, Värska, Setomaa vald, 64001
turism@setomaa.ee
http://www.visitsetomaa.ee