Põhjalaager

Pikk 52a/1, 64001 Värska, Estonia, Värska, Setomaa vald, 64001

Põhjalaager ehk täisnimetusega Eesti Kaitseväe Petseri Põhjalaager rajati Värska alevikku Õrsava järve kallastele 1926. aastal. See oli kaitseväe suvine väljaõppekeskus, kus harjutasid ratsaväelased ja suurtükiväelased üle Eesti. Siin olid barakid sõduritele, aga ka hobusetallid, ohvitseride elumajad, söökla ja uhke kasiino ehk laagri kodu. Enamjagu hooneid püstitati aastatel 1928–1930, ehitajateks sõdurid ise. Hooned olid korralikult ehitatud, ehkki raha nappis. Laagri territooriumil asusid ka spordi-, õppe- ja loendusplatsid ning lasketiirud. Valmis jõuti ehitada vähemalt 35 hoonet. Enamik hooneid on nüüdseks hävinud, kuid sõduritele koduks olnud barakid ja mõned elumajad on säilinud.

Kohalike elanike igapäevaelu laager palju ei muutnud, kuid siiski elavdas siinset elu. Sõdurpoiste, sõja- ja reisilaevade ning praamide tulek kevadel tõi kaasa elevuse ja kohalikele teenimisvõimaluse.

Põhjalaagri alal asub ka teemakohane matkarada. 5 km jalutuskäigu jooksul saab tutvuda kohaliku kultuuri- ja militaarpärandiga. Rada kattub osaliselt ka Õrsava järve matkaraja ning Metsa matkarajaga. Raja tähiseks on valged kivid ja 16 infotahvlit.

Kontaktid
Värska muuseum
+372 505 4673
Pikk 52a/1, 64001 Värska, Estonia, Värska, Setomaa vald, 64001
info@setomuuseum.ee
http://www.setomuuseum.ee